Najczęściej wybierane i organizowane zabawy na weselu

Bryczka

Zabawa polega na czytaniu historyjki przez prowadzącego, oraz na szybkiej reakcji uczestników na słowa opisujące poszczególne części lub osoby z karety. Uczestnik zabawy słysząc przez czytającego historię rolę, która została mu przypisana musi wstać i obiec krzesełko, a następnie usiąść, za zbyt późne zareagowanie trzeba wypić kieliszek wódki bez popitki.

Kobieta - Anna
Mężczyzna - kawaler
Mężczyzna - Józio
Pani Młoda - mama
Pan Młody - tata
4 Mężczyzn - konie
Mężczyzna - woźnica
Świadek państwa młodych - stangret

 

Konkurs tańca

Do konkursu wybiera się kilka par (sami mężczyźni lub kobiety). Prowadzący zabawę często dobiera sobie sędziów w postaci Pary Młodej lub gości weselnych. Orkiestra wykonuje kilka utworów:

Tango
Walc
Cha cha
Dance
Lambada
Wygrywa para, która najbardziej urzeknie swoim tańcem sędziów.
Pociąg

Chłopiec czy dziewczyna

W zabawie bierze udział Para Młoda, która siada do siebie placami na krzesełkach, w tym czasie orkiestra przygrywa melodie. Na znak prowadzącego muzyka cichnie, a Nowożeńcy odwracają się do siebie, jak na prawo to chłopczyk, lewo – dziewczynka, oboje w jedna stronę to bliźniaki. Zabawa powtarzana jest tyle razi ile dzieci chcą mieć Państwo Młodzi.

Krzesełka

Na środku sali ustawia się rząd krzeseł (np. 12: po 6 odwróconych do siebie tyłem, w 2 rzędach). Do zabawy zaprasza się od kilku do kilkunastu osób. Za każdym razem jest o jedno krzesło mniej niż uczestników zabawy. Odpada osoba, która nie zdąży zająć wolnego miejsca. Uczestnicy mogą usiąść na krześle tylko wtedy gdy znajdą wymagany przedmiot.Prowadzący wymienia kolejne przedmioty, które należy przynieść przed zajęciem wolnego miejsca. Przedmioty zależą od fantazji prowadzącego zabawę weselną, mogą to być np: krawaty, widelce, butelki po piwie...

Chusteczka

To znana zabawa, przy której bawimy się przy piosence "Mam chusteczkę haftowaną..." Goście weselni tańczą w kole w rytm muzyki. W środku znajduje się 2 lub3 osoby, które trzymają w ręku chusteczkę i wybierają osobę, a następnie klękają na chusteczce całują się w policzek i zamieniają się miejscami.

List do Pana Młodego

Nie każdy wie, że Pan Młody przed ślubem należał do Klubu Starych Kawalerów. Cały klub przebywa teraz we Włoszech i przesyła telegram z życzeniami. Żeby udowodnić, że naprawdę przebywają we Włoszech będziemy czytać w oryginale i tłumaczyć.

Bongiorno Kamillo frajera
(Dzień dobry drogi Kamilu)...

Cukiernik

Zabawa polega na wybraniu 3 mężczyzn w tym Pana Młodego, uczestnicy siadają na krzesełkach w ręce mają „trzepaczkę do piany”, miskę , oraz 2 białka. Wygrywa ten, który najszybciej ubije sztywną pianę z białek w jak najkrótszym czasie.

Pociąg

W zabawie biorą udział goście weselni, którzy ustawiają się jeden za drugim „ w wagoniki”. Następnie w takt muzyki „Jedzie pociąg z daleka” wszyscy zaczynają taniec. Konduktora wybiera prowadzący.

Kaczuszki

Goście w kółeczku tańczą do znanego utworu „kaczuszki” – rączki, skrzydełka, bioderka, klaskanie.

Poznanie gości

W czasie przerwy prowadzący prosi o powstanie wszystkich gości od strony Pana Młodego, gdy gości powstaną wówczas pozostali weselnicy witają ich gromkimi brawami. Gdy goście usiądą wtedy proszeni o powstanie są goście od strony Pani Młodej i również witani są brawami.